Hälsinge Utbildning

Studie- och yrkesvägledning i Hälsingland

BOLLNÄS

Bollnäs Infocenter
E-post: infocenter@bollnas.se
Ingegärd Hedberg E-post ingegard.hedberg@hutb.se Tel. 0278-258 93
Agneta Nyegård E-post agneta.nyegardh@bollnas.se, Tel 0278-258 92

HUDIKSVALL

För kontakt med Studie- och yrkesvägledare på CUL-Centrum för Utveckling och Lärande
Tel. 0650-193 00 E-post cul@hudiksvall.se
Elisabeth Wahlström, elisabeth.wahlstrom@hudiksvall.se, 0650-38161.
Kerstin Höglund Tel. 0650-383 81 E-post kerstin.hoglund@hudiksvall.se
Lisa Dahlberg Tel. 0650-381 44 Mobil 073-275 21 08
E-post lisa.dahlberg@hudiksvall.se
Maria Fredin, maria.fredin@hudiksvall.se, 0650-38378

LJUSDAL

Anita Rohde E-post anita.rohde@ljusdal.se Tel. 0651-184 55, 070-581 36 93

NORDANSTIG

Vuxenutbildningen i Nordanstig
Katarina Bylin
E-post katarina.bylin@hutb.se Tel 010-454 12 24, Mobil: 073-275 35 77

OVANÅKER

Vuxenutbildningen i Ovanåker
Eva Persson E-post eva.persson@ovanaker.se Tel. 0271-572 47

SÖDERHAMN

Vägledningen på CFL-Centrum för flexibelt lärandelänk till annan webbplats
E-post vagledning@soderhamn.se Tel. 0270-758 75
Mats Viklund E-post: mats.viklund@soderhamn.se Tel. 0270-758 77
Jennica Hall E-post: jennica.hall@soderhamn.se Tel: 0270-758 78

CSNs snabbguide om studiemedel

Aktuellt

  • 2018-05-22
    Årets distansstudent 2018
    Angelica Wiklund från Hudiksvall har utsetts till Årets Distansstudent av Hälsingeutbildning ekonomisk förening och Hälsingerådet. Stipendiet delades ut i torsdags på Orbaden.
  • 2017-08-14
    Årets distansstudent 2017
    Anna Fernqvist från Sandarne utsågs till Årets Distansstudent av Hälsingeutbildning ekonomisk förening och Hälsingerådet. Nästa år kan det bli du. Studera på distans via ett av Hälsinglands sex lärcentra.
  • 2016-06-08
    Tekniskt basår i samverkan
    Utvecklingsarbetet, som nu fått ekonomiskt stöd av Region Gävleborg, syftar till att bygga upp ett samarbete och skapa en modell mellan länets kommuner och Högskolan i Gävle vad gäller genomförandet av ett tekniskt basår där lokala lärcentra/kommunal vuxenutbildning erbjuds som studieort.

HälsingeUtbildning  | Kontakt |  Om www.halsingeutbildning.se